امروز : شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

چگونه پلاستیک خطر آفرین می شود – تاثیر مخرب نانوپلاستیک بر مغز ماهیها

تحقیقات نشان می دهد ۱۰ درصد از تمامی پلاستیک های تولید شده به اقیانوس ها وارد می شوند که نتیجه آن بوجود آمدن آوارهایی از پسماند های پلاستکی درون دریاها می باشد . تولیدات ساخت شده از پلاستیک یکی از معروفترین نگرانی های محیط زیستی می باشد اما مطالعات تیم تحقیقات دانشگاه لاند پیرامون این نگرانی ، حاکی از وجود خطری جدی در طیف خاصی از پلاستیک ها با نام “نانو پلاستیک ها” می باشد .

آقای Tommy Cedervall (شیمیدان محقق در دانشگاه لاند) می گوید : مطالعات ما در ابتدا نشان می دهد که نانو ذرات پلاستیکی می توانند در مغز ماهی جمع و رسوب کنند” .

محققان دانشگاه لاند در طی مطالعات خود بر روی راه های انتقال این ذرات به سیستم ابزیان دریافت که این ذرات می توانند از طریق تغذیه ماهی ها از جلبک ها ، پلانکتون ها وارد اکوسیستم آبی شوند . طیف خاصی از مواد پلاستیکی درون آب توسط پلانکتون ها خورده می شود که در اکو سیستم آبزیان پلانکتون ها نیز غذای ماهی های بزرگتر می باشند .

باتوجه به مطالعات آقای سدروال نتایج جالب و قابل توجهی در نحوه رسیدن این مواد به مغز ماهی ها گرفته شد . اولین مورد آن انتقال نانو ذرات از طریق رگ های خونی به مغز می باشد که در نهایت موجب رسوب در بافت های مغز می گردد . که صحت این مورد را می توان در ایجاد اختلال در رفتار ماهی مشاهده نمود .ماهی ها آرومتر غذا می خورند و توجهشان به محیط اطراف بسیار کاهش می یابد . محققان علت این اختلالات را مربوط به آسیب های مغزی می دانند .

مورد دوم در اثبات این اختلالات مغزی ، مرگ پلانکتون ها بعد از تغذیه نانو ذرات می باشد ، در حالیکه به هنگام تغذیه از مواد پلاستیک دیگر این تاثیر مشاهده نمی شد . این موضوع به خودی خود می تواند باعث برهم زدن کامل نظم اکوسیستم آبی اقیانوس ها و دریاها شود و تاثیر مخرب نانوپلاستیک را نشان دهد .

در پایان هنوز تحقیقی پیرامون ورود نانوپلاستیک ها از مغز ماهی به مغز انسان صورت نگرفته است و به گفته آقای Tommy Cedervall “ما هنوز مطالعاتی پیرامون این موضوع نداشته این پس در نتیجه می بایست تمام احتیاط و دقت خود در مواجه با نظرات دیگران پیرامون این موضوع داشته باشیم .”

 

 

 

هرگونه کپی بر داری از این اثر مورد رضایت نشر دهنده نمی باشد و شرعا و قانونا غیر مجاز می باشد .

شرکت سلفون وحید پیشرو در زمینه تولید انواع سلفون ، نایلون ، نایلکس ، کیسه زباله و کیسه های امحای بیمارستانی با بیش از ۴۰ سال حسن سابقه .

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این محصولات با ما در تماس باشید .

 

بهترین گزینه برای بسته بندی نان های صنعتی – ضامن فروش ایده آل ، بسته بندی با کیفیت است

در این پست قصد داریم به معرفی کیسه مخصوص برای بسته بندی نان های صنعتی بپردازیم . اقلام خوراکی امروزه یکی از سودآور ترین صنایع موجود در دنیا می باشد که به دلیل دائمی بودن بازار آن توانسته است تولیدکنندگان بسیاری ...

بهترین گزینه برای بسته بندی پوشاک و لباس – انتخاب مناسب برای سلفون لبه چسبدار یا ترس لبه چسبدار

با پیشرفت تکنولوژی و صنعت ، هر روزه شاهد محصولات متنوع تری هستیم . از دیر باز تا کنون برای بسته بندی محصولات از اجناس مختلفی استفاده می شود تا اینکه بعد از گذشت سال 1912 میلادی و تولید صنعتی ...

بررسی آزمون های کیسه زباله مطابق با استاندارد ملی ایران – استاندارد کیسه زباله – استاندارد ۲۰۵۷

در این پست قصد داریم به تشریح و بررسی استاندارد کیسه زباله بپردازیم . این استاندارد به شماره 2057 تنظیم شده است . با رشد تکنولوژی و افزایش پیدا کردن پسماند ، مصرف کیسه زباله نیز بیشتر می شود . از ...

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد